آب شیرین کن خورشیدی

 

آب شیرین کن خورشیدی چیست؟

آب شیرین کن خورشیدی یا همان (Solar desalination) به فرآیند نمک زدایی، شیرین سازی، و تصفیه نمودن آب دریا با استفاده از انرژی خورشیدی می گویند.

برخی از فعالان و حامیان محیط زیست با فرآیند تصفیه سازی آب مخالفت دارند. آن ها معتقدند که دستگاه های تصفیه آب صنعتی انرژي زیادی مصرف می کند و حجم بالایی از سوخت های فسیلی هدر می رود. شورابه و ناخالصی هایی که از آب جدا می شوند با وارد شدن به طبیعت آن را آلوده می کند.

با توجه به این انتقاد های ریز و درشت کارخانجات تولید دستگاه های تصفیه آب و آب شیرین کن تصمیم گرفتند محصولی مونتاژ کنند تا مشکلات بالا را نداشته باشد.

آن ها آب شیرین کن خورشیدی را ابداع کرند که نیروی مورد نیاز خود را از طریق نور خورشید جذب می نماید و از سوخت های فسیلی بی نیاز است. در این مقاله به برسی بیشتر آب شیرین کن های خورشیدی می پردازیم با ما همراه باشید. ۳۰ ژوعن سال ۲۰۱۵ مصادف با ۱۰ تیر ماه ۱۳۹۴ آماری از انجمن بین المللی نمک زدایی منتشر شد. بر اساس این امار های اراعه شده حدود ۱۸۳۵۷ دستگاه آب شیرین کن خورشیدی در دنیا مشغول کار است. همچنین واحد های تصفیه ای در امارات و عربستان وجود دارند، این قابلیت را دارند که تا 85 میلیون متر مکعب آب تصفیه شده تولید کنند.

تاریخچه آب شیرین کن خورشیدی

مدت ها قبل برای جدا نمودن نمک از آب با استفاده از انرژی گرمایی و حرارت نور خورشید آب شور را تبخیر می کردند تا به این صورت آب شیرین جدا شود. بعد ها دستگاه آب شیرین کن خورشیدی روی کار آمد تا مصرف انرژی سوخت های فسیلی را کاهش و به مشکلات زیست محیطی پایان دهد.

نحوه کارکرد آب شیرین کن خورشیدی

آب شیرین کن خورشیدی با حسگر های نور آفتاب انرژی مورد نیاز خود را تامین می کند. این انرژی در منابع برق دستگاه ذخیره شده و انرژی آب شیرین کن را تهیه می کند. دستگاه نیز فرآیند تصفیه آب را با فیلتراسیون و تکنولوژی های پشرفته انجام می دهد.

بزرگترین آب شیرین کن خورشیدی جهان

مقامات و تجار عربستانی برای رفع مشکل کمبود آب، استفاده از ذخایر آب شیرین، مصارف صنعتی، تصفیه پالایشگاه ها و نیروگاه ها و به دلایل متعدد پروژه بزرگترین آب شیرین کن جهان را در شهر الخفیج واقع در شمال شرق کشور عربستان سعودی کلید زدند. این پروژه همچنان در حال ساخت است. به نقل از کارشناسان و مهندسین آب در این پروژه احداث آب شیرین کن خورشیدی از آخرین تجهیزات و ماشین آلات روز دنیا استفاده شده تا کارخانه بهترین کیفیت آب خروجی را ایجاد کند. مقامات سعودی مدعی هستند که با این کار خیلی بهتر می توانند به مدیریت ذخایر آب شیرین بپردازند.

معایب آب شیرین کن خورشیدی

در فرآیند تصفیه کردن آب با انرژی خورشیدی مصرف سوخت های فسیلی کاهش یافته است اما نصب و راه اندازی تجهیزات سلول های خورشیدی و حسگر های نوری هزینه خیلی بالایی دارند. بنابر این دخیل بودن سوخت های فسیلی در این روش کمتر بوده ولی هزینه ها کاهش چندانی ندارد.

از اینکه تا اخر این مقاله همراه ما بودید سپاسگزارم. برای هرگونه سوال یا راهنمایی در خصوص خرید دستگاه آب شیرین کن با کارشناسان شرکت کاریز زرآب تماس بگیرید.

پیشنهاد می کنم مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

کاربرد آب شیرین کن در زندگی امروزی

تصفیه آب خانگی

ارسال نظر