آب شیرین کن دریایی

آب دریا

طبق آمار های جهانی ۷۰ درصد از کره زمین از آب تشکیل شده است. اما تنها ۳ درصد از این مقدار به آب شیرین اختصاص دارد و از آنجایی که کشور های گرمسیر درگیر بحران کم آبی یا بی آبی هستند تامین و نگه داری ذخایر آب شیرین به یکی از مهم ترین دغدغه های جهانی تبدیل شده است. عواملی همچون الگوی مصرف نادرست ، مصرف بی رویه ، آلودگی آب ها و رشد جمعیت در این معضل تاثیر داشته اند.

با پیشرفت فن آوری های نمک زدایی ، آب دریا برای مقابله با کمبود آب شیرین به یک منبع جالب توجه تبدیل شده است. این فرآیند می تواند در هر جایی که به یک منبع قابل اعتماد آب نیاز باشد ، اعمال شود.

آب دریا همچنین به مواد معدنی که دارای علاقه بازار هستند می رسد. با تقاضای زیاد نمک در بسیاری از مناطق جغرافیایی ، نمک تولید می شود.

بیشترین فناوریهای کاربردی و تجاری در دسترس برای نمک زدایی از آب دریا می تواند به دو نوع تقسیم شود: فرآیندهای غشایی و فرآیندهای حرارتی.

اسمز معکوس (RO) و نانوالیزاسیون (NF) در حال حاضر بهترین راه حلهای تصفیه آب دریا هستند. پیشرفت در تجهیزات کلیدی (غشاها ، پمپ ها ، دستگاه بازیابی انرژی) باعث شده است تا روند کارآیی انرژی انجام شود و در نتیجه هزینه کم سرمایه گذاری (CAPEX) و هزینه عملیاتی پایین (OPEX) حاصل شود.

امروزه آب شیرین کن دریایی به یک راه حل بسیار مقرون به صرفه برای مقابله با کمبود آب شیرین به طور معمول در مناطق گرمسیری و مناطق ساحلی تبدیل شده است.

فرآیند هسته نمک زدایی مبتنی بر فناوری غشاء اسمز معکوس است ، اما به تنهایی ، آب آشامیدنی ایمنی را تأمین نمی کند ، و یک گیاه کارآمد را تضمین نمی کند.

این پیش درمانی شامل کلیه مراحل درمانی لازم در مرحله قبل از گیاه اسمز معکوس است. این تعیین کننده برای مدت زمان حیات گیاه و به حداقل رساندن تمیز کردن مواد شیمیایی و جایگزینی غشاء است. تأثیر مستقیمی بر عملکرد گیاه دارد.

انواع غشاء به اندازه برنامه های کاربردی وجود دارد. آنها از “رد زیاد” تا “فوق العاده کم انرژی” یا “رد بور زیاد” متغیر هستند.

بسته به نیاز آب محصول و شوری آب و درجه حرارت آب ، روند اسمز معکوس نیز با یک یا دو پاس قابل ساخت است. در بیشتر موارد ، 1 پاس برای دستیابی به استانداردهای آب آشامیدنی اتحادیه اروپا ، به ویژه در مورد میزان بور (1 میلی گرم در لیتر) کافی است. برای دستیابی به دستورالعمل بورو WHO (0.5mg / L) ، عبور دوم لازم است (فرآیند حذف بور)

دستگاه بازیابی انرژی عامل اصلی تعیین کننده هزینه های برق کارخانه است. باید با توجه به هزینه های محلی انرژی و سیاست های محیط زیست با دقت انتخاب شود.

مراحل بعد از درمان و یا پولیش کردن لازم است تا آب را پس از انجام فرآیند غشای اسمز معکوس قرار دهید تا آن را برای کاربرد شما مناسب سازد.

دفع آب نمک در بعضی از مناطقی که جانوران و گیاهان نسبت به افزایش شوری آب محلی حساس هستند می تواند یک مسئله زیست محیطی و اقتصادی باشد. دفع آب نمك بايد مورد مطالعه و مهندسي مورد به صورت موردي قرار گيرد.

هنر نمک زدایی تعیین و ترکیب فن آوری های موجود برای بهینه سازی هزینه های تولید آب و کیفیت است.

امروزه استفاده از تکنولوژی آب شیرین کن ، اسمز معکوس و دستگاه آب شیرین کن دریایی کمک شایانی به تامین منابع آبی جهت مصارف کشاورزی و صنعتی کرده است.به استخراج آب شیرین از آب شور و منابع آب دریا،فرآیند { آب شیرین کن دریایی } می گویند. کشور های زیادی از جمله عربستان، امارت متحده، قطر، کویت و عمان که از بیابان های خشک تشکیل شده اند و دسترسی کمتری به منابع دارند از این تکنولوژي بهره برداری و ذخایر آب شیرین خود را تامین می کنند.

آب شیرین کن عربستان

انواع روش های شیرین سازی آب دریا

  • تبخیر ناگهانی چند مرحله ای (MSF)
  • تقطیر چند مرحله ای (MED)
  • فشرده کردن حرارتی بخار(TVC)
  • فشرده کردن مکانیکی بخار(MVC)
  • فرآیند غشایی اسمز معکوس (RO)
  • الکترودیالیز(ED)
  • اسمز مستقیم(FO)

تبخیر چند مرحله ای(MSF)

MSF یکی از رایج ترین متد های شیرین کردن آب دریا با استفاده از تبخیر و میعان می باشد.

در بسیاری از کشور های حوزه خلیج فارس برق مورد نیاز دستگاه آب شیرین کن دریایی با استفاده از توربین گازی بدست می آید. در این روش بخار حاصل از تصفیه باعث راه انداختن جریان توربین می شود و به این صورت برای دستگاه برق تولید می کند یعنی با یک تیر دو نشان زدن!

اسمز معکوس

ایالات متحده یکی از اولین کشور هایی بود که این روش را برای شیرین سازی آب دریا معرفی و ابداع کرد. فیلتر ممبران اسمز معکوس با تحت فشار قراردادن از ورود نمک جلوگیری می کند. به این صورت فقط آب شیرین باقی می ماند.شورآبه ای که در اسمز معکوس ایجاد می شود غلظت بسیاری دارد از این رو در این فرآیند نرخ بازیابی آب پایین بوده و رقمی حدود ۴۰ درصد است.

به دلیل اینکه فیلتر های سیستم اسمز معکوس به مواد آلی، PH، اکساینده ها، جلبک و باکتری حساس هستند پیش تصفیه بسیار ضروری است و آلودگی و اضافات حذف شوند.

اسمز معکوس

الکترودیالیز

نوعی دیگر سیستم تصفیه آب دریا و آب شیرین کن دریایی می باشد با این تفاوت که با نیروی محرک الکتریسیته کار می کند به همین دلیل فقط توانایی این را دارد که اجزای یونی را از آب جدا کند.

الکترودیالیز

اسمز مستقیم

فرآیند اسمز مستقیم مصرف انرژی نسبتا کمتری دارد و مقرون به صرفه است. اختلاف فشاری که دستگاه اسمز مستقیم ایجاد می کند موحب به داخل کشاندن جریان آب با غلظت پایین به محلول کشنده می شود.

سیستم اسمز مستقیم

نتیجه گیری:فرآیند آب شیرین کن دریایی و شیرین سازی آب راه حل ساده ای برای معضل کم آبی و کمبود آب شیرین می باشد.

شرکت کاریزواتر با کارخانجات قوی، نیروی متخصص، تجهیزات و سابقه کاری بالا در زمینه صنعت تصفیه و آب شیرین کن آماده است تا دستگاه ها و سیستم های فوق پیشرفته برای صنایع از جمله کشاورزی، گلخانه ای و مصارف خانگی به شما ارائه دهد. دسترسی مشتریان به آب پرکیفیت از اهداف گسترده کاریزواتر می باشد.طراحی ساخت و تهیه انواع دستگاه های تصفیه و آب شیرین کن دریایی با تولید آب مرغوب توسط کاریزآب انجام می شود.

تلفن تماس:

02188261284 09121068506

آدرس:تهران خیابان پاتریس لومومبا-نبش خیابان کاردان -پلاک 225

ارسال دستگاه تصفیه آب به تمامی نقاط ایران: تهران، مشهد، تبریز، اهواز، بندرعباس، قم، قشم، بوشهر، عسلویه، ماهشهر

Telegram Instagram Whatsapp Twitter Linkedin