دانستنی های مهم در مورد دستگاه تصفیه آب صنعتی

آب شیرین کن صنعتی، کشور ما در ناحیه نیم خشک و خشک قرار گرفته است و از نظر بارش باران بیشتر قسمت های ایران در بخش کم باران قرار دارند. گسترش شهرها و  عدم دسترسی بسیاری از مناطق به آب شیرین  باعث شده است که تصفیه آب های صنعتی  و برگرداندن آن به چرخه استفاده مورد توجه بیشتری قرار بگیرد. صنعت تولید آب شیرین کن صنعتی امروزه از اهمیت زیادی در کشور ما برخوردار است.

روش کار آب شیرین کن صنعتی بر اساس روش اسمز معکوس می باشد که تصفیه آب  صنعتی تا زمانی که درصد سختی آب تا 99 درصد کاهش یابد و قابل استفاده برای موارد در نظر گرفته شود ادامه می بابد. آب شیرین کن صنعتی  برای شیرین کردن آب دریا،آب چاه و آب های صنعتی در  مناطقی که امکان استفاده از آب های شیرین را ندارند بسیار کاربرد دارد.

آب شیرین کن صنعتی در سایزها و اندازه های متفاوت تولید شده است تا بتواند از یک محیط کوچک در منزل تا یک واحد بزرگ صنعتی را پوشش دهد. آب شیرین کن صنعتی به مدل های متفاوتی تقسیم می شود از جمله:

 1. آب شیرین کن صنعتی
 2. آب شیرین کن نیمه صنعتی
 3. آب شیرین کن خانگی
 4. آب شیرین کن صنعتی خورشیدی

تصفیه آب صنعتی

تصفیه آب صنعتی، آب مورد نیاز در صنایع باید با کیفیت خاصی تولید شود تا به تجهیزات آسیب نرساند. تصفیه آب صنعتی با توجه به کیفیت و کمیت آب مصرفی متفاوت است.بنابراین طراحی سیستم های تصفیه آب صنعتی  بر اساس این نیازها انجام می شود.به عنوان مثال برای سیستم های گرمایشی و سرمایشی کاهش سختی آب و کم کردن نمک و املاح مورد مهمی می باشد.

تصفیه آب صنعتی امکان کنترل میزان اکسیژن موجود در آب و همچنین pH آب تولید شده را فراهم می آورد، که همین کار از ایجاد خوردگی و تشکیل رسوب در سیستم هایی که آب در آن ها جریان دارد جلوگیری می کند.

برای مشاوره رایگان و خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی تماس بگیرید. 09121068506

مزایای تصفیه آب برای مصارف صنعتی

مزایای تصفیه آب برای مصارف صنعتی، بر کسی پوشیده نیست. از آنجایی که ما در یک کشور کم آب هستیم، توجه به این موضوع اهمیت خاصی پیدا می کند. با تصفیه آب های غیر شیرین ، و همچنین تصفیه پساب های خود شرکت ها و صنایع بزرگ کمک بزرگی  به حفظ پاکیزگی ومصرف درست آب می شود.

کاربرد آب شیرین کن صنعتی

کاربرد آب شیرین کن صنعتی،  برای بهتر شدن کارکرد تجهیزات صنایعی که از آب در سیستم های خود استفاده می کنند ،کاربرد آب شیرین کن صنعتی اهمیت خاصی پیدا می کند. دررابطه با اهمیت کاربرد آب شیرین کن صنعتی در صنعت  چند مورد بیان شده است:

 • تولید آب برای صنایعی که نیاز به آب سبک دارند.
 • -تولید آب برای مصرف در  دیگ های بخار و کلیه مبدل های گرمایشی و سرمایشی
 • 3- تولید آب با درجه سختی متفاوت برای صنایع کشاورزی و گلخانه ای
 • 4- تصفیه آب چاه و دریا برای استفاده خانگی و کشاورزی

   انواع روش های تصفیه آب صنعتی

انواع روش های تصفیه آب صنعتی، به شرح ذیل می باشدکه عبارتند از :

تصفیه به روش  تبادل یونی

2- تصفیه آب به روش فیلتراسیون

3- تصفیه به روش EDI

4- تصفیه به روش EDR(الکترودیالیز معکوس)

5-تصفیه به روش اسمز معکوسRO

مراحل تصفیه آب صنعتی

مراحل تصفیه آب صنعتی به صورت زیر توضیح داده شده است:

1- نمونه گیری از آب اولین مرحله از تصفیه آب صنعتی می باشد. زیرا باید تمام خواص آن به همراه محتویات و آلودگی های مختلف معدنی  و بیولوژیکی آب مشخص می شود. نمونه گیری در چند مرحله انجام می شود تا کیفیت آب تصفیه شده در مراحل مختلف بررسی شود.

2- اندازه واحد تصفیه آب صنعتی

بعد از آگاهی از کیفیت آب ورودی به سیستم تصفیه باید شرایط تولید آب با توجه به نیاز و همچنین ظرفیت واحد تصفیه آب صنعتی مورد بررسی قرار گیرد.

3- نحوه قرار گرفتن بخش های مختلف تصفیه آب صنعتی

باید مشخص باشد که آب ورودی به سیستم بعد از تصفیه به چه واحدهایی وارد می شود و یا اینکه قرار است برای چه صنایعی استفاده شود. توجه به تاسیسات تصفیه آب صنعتی بسیار اهمیت دارد.

4- ذخیره سازی آب تصفیه شده

باید شرایط ذخیره کردن آب تصفیه شده در نظر گرفته شود. زیرا باید فضا و شرایط مناسب برای نگهداری آب تصفیه شده اجرا شود تا در زمان هایی که سیستم در حال تعمیر است و یا در شرایط خاصی قادر به تولید آب نیست، آب مورد نیاز واحدها در دسترس باشد.

طرز کار دستگاه تصفیه آب صنعتی

 طرز کار دستگاه تصفیه آب صنعتی،روش کار بر اساس اسمز معکوس می باشد. یعنی آب از قسمتی که رقیق تر است به بخشی که تعداد مولکول های  آب آن کمتر است حرکت می کند و به همین ترتیب  نمک را از آب جدا کرده و آب شیرین به دست می آید.

طراحی آب شیرین کن صنعتی

در مبحث طراحی آب شیرین کن صنعتی  الزامی است تا فاکتور هایی رعایت شود. مهمترین فاکتور در این مقاله، تحلیل و برسی های مورد نیاز در خصوص آنالیز نمودن آب پیش از تولید دستگاه تصفیه آب صنعتی می باشد. به این دلیل که وجود یک سری از آلاینده ها در آب می تواند در راندمان ممبران، دستگاه تصفیه آب خرابی ایجاد و یا تاثیرات منفی به جا بگذارد. بر همین اساس مواردی که باید به آن ها دقت شود شامل کدورت آب، سولفات، آلودگی بیولوژیکی، آلودگی باکتریایی و میکروبی، سیلیس و … می شوند.

شرکت کاریزواتر مدعی اطمینان و اعتبار در زمینه تولید و اجرای انواع آب شیرین کن های صنعتی با هدف جلب رضایت خریداران تمامی پروژه های ساخت، طراحی و تولید  آب تصفیه کن های صنعتی در سراسر کشور از جمله بندرعباس، تهران، قم، اصفهان، تبریز، مشهد و کرج به عهده می گیرد. کاریزواتر تمام اعتبار خود را مدیون متخصصین و مهندسین آب و فاضلاب می باشد.

مکانیزم عملکرد تصفیه آب صنعتی

در مکنانیزم عملکرد تصفیه آب صنعتی ،استاندارد های لازم برای طراحی دستگاه های تصفیه آب طبق اصول درون دستگاه و برپایه روش اسمز معکوس ، افزایش فشار وارده بر آب خام در جریان می باشد و این فشار اسمزی جهت رد نکردن ذرات ریز و اضافی از غشا نیمه تراوا می باشد.

در نتیجه آب خام ورودی در دو بخش جریان آب تقسیم می شود: آب با املاح زیاد و آب خالص

زمانی که فشار واد شده به آب خام ورودی در حد و اندازه ای باشد که بر فشار اسمزی غلبه کند، آب خالص از غشا نیمه تراوا عبور کرده سپس مواد محلول در پشت این غشا باقی می مانند و وارد جریان غلیظ می شوند.  نکته جالب و قابل توجه این است که حتی جریان غلیظ را هم می توان دفع نمود و یا دوباره جهت مصرف در نقش آب خام به سیستم برگشت داد.

جریان آبی که از غشا عبور می کند به عنوان آب شیرین استفاده و مصرف می شود. همچنین بین ۹۵ نود و پنج تا ۹۹ نود و نه درد املاح و ناخالصی های موجود در آب در این روش نوین تصفیه سازی آب از بین می رود. توجه داشته باشید که در فرآیند اسمز معکوس از متد فیلتراسیون متقاطع و استفاده کردن از فیلتراسیون طبیعی موجب گرفتگی سلول غشا و اجازه رد شد شدن جامدات می شود. اما در شیوه فیلتراسیون متقاطع مواد محلول از یک طرف و آب خالص از سمت دیگر غشا تحرک دارند. وجود غشای نیمه تراوا در این فرآیند و جداسازی ناخالصی ها بسیار موثر خواهد بود.

فیلتر اسمز معکوس صنعتی

فیلتر اسمز معکوس صنعتی، این فیلتر ها که با نام فیلتر های ممبران شناخته می شود یکی از مهمترین قسمت های دستگاه تصفیه آب صنعتی به روش اسمز معکوس می باشد.استفاده از فیلتر اسمز معکوس صنعتی باعث کاهش انواع آلودگی  و نمک هایی است که از قسمت های مختلف واردآب شده است. فیلتر ها را با توجه به محل مورد استفاده طراحی و تهیه می کنند.

 

تصفیه آب صنعتی RO

تصفیه آب صنعتی Ro، در این روش تصفیه با استفاده از خاصیت اسمزی که شامل عبور یک محلول از قسمت غلیظ تر به قسمت رقیق تر می باشد آب راتصفیه می کنند.برای مثال در یک سمت محلول غلیظ آب نمک ودر طرف دیگر آب می باشد. مولکول های آب از قسمت رقیق به سمت محلول غلیظ آب نمک می روند و این کار آنقدر ادامه پیدا می کند تا غلظت محلول در دو طرف یکسان شود.تهیه آب از روش تصفیه آب صنعتی ro بسیار مفید و مقرون به صرفه می باشد.

تصفیه آب صنعتی Ro چه کاربرد هایی دارد؟

1- تهیه و تولید آب قابل خوردن و مصرف از آب شور

2- تولید آب مناسب برای کارخانه های داروسازی و لوازم آرایشی

3-تولید آب مورد نیاز نیروگاههای سیکل ترکیبی و نیروگاههای بخار

4-بازیافت پساب های  صنعتی

5- تولید و تامین آب مورد نیاز دام و طیور

6-تامین آب مصرفی  دستگاه های دیالیز بیمارستان

7-شیرین سازی آب دریا

قطعات آب شیرین کن صنعتی

قطعات آب شیرین کن صنعتی،شامل موارد زیر می باشد:

1-مخزن

2- ظرف تحت فشار

3-ممبرین

4-شلنگ

5-  انواع فیلتر

6- انواع مانومتر

7-شیر برقی

8 –کنترل کننده  فشاربالا و پایین

9- بست

10-شیر فیلتر شنی

11- فیلتر دیسکی

12- فلومتر

13- پمپ

قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی

قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی، بر اساس مقدار آبی که در شبانه روز تصفیه می شود محاسبه می شود.طراحی اولیه دستگاه تصفیه آب صنعتی نیز بر همین اصول انجام می پذیرد.برای مثال قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی که در یک شبانه روز 5 متر مکعب آب شیرین می کند حدود 25 میلیون تومان می باشد. توجه داشته باشید که تولید آب سبک و بدون املاح بوسیله دستگاه تصفیه آب صنعتی  از نظر اقتصادی بهتر است تا اینکه بخواهید در مدت زمان طولانی آب شیرین را خریداری کنید.

مواد حذف شده در آب تصفیه کن صنعتی

مواد حذف شده در آب تصفیه کن صنعتی شامل موارد زیر می شوند:

 • کدورت
 • تک یاخته ها
 • TSS
 • کیست ها
 • باکتری و قارچ ها
 • کلوئید ها
 • ویروس
 • ماکرومولکول ها
 • پروتئین ها
 • املاح و سختی
 • آلاینده های شیمیایی
 • نیترات
 • پتاسیم
 • سدیم
 • رادیوم و باریم
 • سولفات
 • گاز های نامتعارف
 • ذرات ریز
 • آرسنیک

جهت خرید و یا مشاوره رایگان دستگاه های تصفیه آب تماس بگیرید. (1)