آب سخت

سختی گیر آب

 

سختی گیر چیست و چرا به آن احتیاج داریم؟

اگر شما از تحمل کردن  مشکلات آب سخت بیزار هستید و به سختی گیر آب  احتیاج دارید  با کاریز زرآب همراه باشید و این مقاله را مطالعه کنید.

دلایل بسیار خوبی برای سختی گیر آب خانه وجود دارد زیرا مشکلات آب سخت باعث می شود لوله کشی و مو و پوست شما را خراب کند ، ضمن اینکه تمیز کردن خانه سخت تر می شود. 

اگر می خواهید سختی گیری را در خانه خود نصب کنید تا از این مشکلات مراقبت کند ، شاید بخواهید بدانید که در داخل آن چه می گذرد!

بیتشر بخوانید: مقاله فیلتر کربن فعال , فیلتر uv

آب سخت یا نرم ؟!

در آب منزل شما چیزی بیش از H2O وجود دارد. کیفیت آب بسته به محل زندگی شما و اینکه آیا شما از یک شهرداری یا یک چاه خصوصی دریافت می کنید ، متفاوت است. شناخته شده است که هر دو منبع حاوی مواد معدنی سختی هستند.

مواد معدنی موجود در آب همان چیزی است که باعث می شود آب خاصی سخت شود. کلسیم و منیزیم رایج ترین مواد معدنی موجود در آب هستند. به طور معمول ، مواد معدنی به آنجا می رسند زیرا آبهای زیرزمینی سنگهایی مانند سنگ آهک یا فلزات مانند آهن را حل می کنند و بقایای آن تا زمانی که در خانه شما باشد با آب سفر می کنند.

این مواد جامد محلول می توانند باعث ایجاد پوسته پوسته شدن بر روی همه چیز ، از ظروف ، لوله ها ، عناصر گرمایش وسایل شما و بدن خود شوند. زباله های صابون و لوله کشی منجمد و خورده معمولاً نتیجه آب سخت است.

سختی گیر های آب آن مواد معدنی سخت را پاک می کنند و باعث تمیز بودن خانه و لباسشویی شما می شوند ، ضمن اینکه عمر وسایلی که از آب استفاده می کنند طولانی تر است.

سختی گیر – فرآیند تبادل یونی

پس در نتیجه سختیگیر های آب چگونه آب را نرم می کنند؟ خب اینجاست که علم حیرت انگیز تصفیه آب به اجرا می آید!

نرم کننده یا سختیگیر آب از فرآیندی به نام تبادل یونی برای از بین بردن مواردی مانند کلسیم ، منیزیم ، آهن و منگنز استفاده می کنند – آنها را با یون های سدیم جایگزین می کند.

یونها اتمها یا مولکولهایی هستند که بار مثبت یا منفی دارند زیرا عدم تعادل بین الکترونها و پروتونها وجود دارد. کاتیونها بار مثبت دارند و آنیونها بار منفی دارند.

کلسیم (Ca + 2) ، منیزیم (Mg + 2) ، آهن (Fe + 3) و سدیم (Na +) همه کاتیونهای دارای بار مثبت هستند. با این حال ، سدیم بار بسیار ضعیفی دارد ، که امکان تبادل را فراهم می کند.

المانی که از نرم کننده های آب ما استفاده می کند ، یا دانه های رزین تبادل یونی یا زئولیت است که یک ماده معدنی معدنی ویژه است که به شکل بلورهای ریز به وجود می آید.

هر کریستال رزین یا کریستال زئولیت منفی بارگذاری شده و فضای لازم برای نگه داشتن یون های مثبت را دارد. اجزای  تازه با نگه داشتن یون های سدیم با ضعیف تر شروع می شوند. از آنجا که آب سخت از مخزن نرم کننده آب شما عبور می کند ، کلسیم یا منیزیم با بار قویتر مانند آهنربا به این اجزا  کشیده می شود. از آنجا که مواد معدنی سختی نسبت به سدیم دارای بار مثبت بالاتری هستند ، یون های سدیم را خاموش می کنند و جای خود را می گیرند.

تمام مواد معدنی سختی در داخل مخزن نرم کننده آب به دام می افتند در حالی که H2O با چند یون سدیم در کل منزل شما برای استفاده پراکنده می شود. دیگر ساخت فلس وجود ندارد!

یادآوری این نکته حائز اهمیت است که آب نرم آب نمکی نیست بلکه فقط به دلیل فرایند تبادل یونی مقدار کمی سدیم وجود دارد. ​

ارسال نظر