تصفیه فاضلاب

لجن فعال هوادهی گسترده

 

فرآیند لجن فعال هوادهی گسترده

فرآیندهای لجن فعال هوادهی گسترده برای تصفیه فاضلاب های مختلف یکی از پرکاربردترینها هستند. فرآیند لجن فعال شده از میکروارگانیسم ها برای تغذیه آلاینده های آلی در فاضلاب استفاده می کند و پساب باکیفیتی تولید می کند. با کاریزواتر همراه باشید تا در این مقاله یکی از بهترین روش های تصفیه فاضلاب را مورد نقد قرار دهیم.

فرآیند تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال هوادهی گسترده

اصل اساسی در تمام فرآیندهای لجن فعال هواهی گسترده این است که با رشد میکروارگانیسم ها ، ذراتی تشکیل می دهند که با هم جمع می شوند. این ذرات اجازه دارند تا در قسمت پایین مخزن مستقر شوند و یک مایع نسبتاً شفاف عاری از مواد آلی و مواد جامد معلق باقی مانده است. متأسفانه ، این فرایندها مقادیر زیادی لجن تولید می کنند که نیاز به تصفیه و دفع اضافی دارد [کاریز واتر]. هضم بی هوازی یک واکنش بیوشیمیایی پیچیده است که در چند مرحله توسط چندین نوع میکروارگانیسم انجام می شود که برای زندگی به اکسیژن کمی یا بدون نیاز دارند.

در طی این فرآیند لجن فعال هواهی گسترده ، گازی که عمدتاً از متان و دی اکسید کربن تشکیل شده و به آن بیوگاز نیز گفته می شود ، تولید می شود. میزان گاز تولیدی با میزان زباله های آلی که به هضم کننده تغذیه می شوند متفاوت است و درجه حرارت بر میزان تجزیه و تولید گاز تأثیر می گذارد. هضم بی هوازی یک روش استاندارد برای تصفیه لجن فعال شده با ضایعات است که ممکن است وجود داشته باشد.

تصفیه بیولوژیکی فاضلاب

هضم بی هوازی دارای معایب مختلفی است از جمله هزینه های بالای سرمایه و عملیاتی ، نیاز به یک سیستم یکپارچه ، ضرورت پس از تصفیه و عدم توانایی فرایند برای تصفیه فاضلاب لجن فعال هواهی گسترده به سطوح مناسب برای دفع مستقیم و یا دفن زباله . بنابراین ، روش ها و تکنیک هایی که ممکن است فعالیت بیولوژیکی لجن بی هوازی را تقویت کرده و هضم بی هوازی را بهبود بخشد ، لازم است. در حال حاضر ، روش های پیش تصفیه متعددی وجود دارد ، از جمله گرم کردن ، افزودن آنزیم ، ازن ، درمان قلیایی و تجزیه مکانیکی.

بیشتر بخوانید: تصفیه آب صنعتی ، آب شیرین کن کشاورزی

متأسفانه ، هیچ یک از این روشها بهترین مانع از جلوگیری کامل از تشکیل مقادیر زیاد لجن نیستند. تلاش های علمی بیشماری در ادبیات وجود دارد که گزارش موفقیت آمیز از تابش فراصوت برای افزایش فعالیت بیولوژیکی لجن بی هوازی ، افزایش تولید بیوگاز ، جدا شدن لجن و کمک به آبگیری از آبگیری تا حدی را نشان می دهد. تابش سونوگرافی یکی از چندین فناوری است که ترویج هیدرولیز ، مرحله محدود کننده سرعت در طول تصفیه لجن است.

اصل اساسی تصفیه سازی در لجن فعال هوادهی گسترده مبتنی بر تخریب هر دو سلول باکتری و ارگانیک های با تخریب دشوار است. در لجن ، مواد و عوامل مختلفی به شکل سنگدانه ها و پوسته ها جمع آوری می شوند ، از جمله باکتری ها ، ویروس ها ، سلولز و نشاسته. انرژی تولید شده در طول سونوگرافی باعث می شود که این سنگدانه ها به صورت مکانیکی شکسته شوند ، ساختار تشکیل دهنده لجن را تغییر داده و اجازه می دهد آب راحت تر از هم جدا شود. از آنجا که سونوگرافی به دیواره های سلول باکتریایی حمله می کند ، سلولهای باکتریایی اگزوآنزیم را آزاد می کنند که واکنشهای هیدرولیز را بیوکاتالیز می کند. این منجر به تسریع در تجزیه مواد آلی به بخشهایی که به راحتی قابل تجزیه می شوند ، می شود.

عملکرد تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال هوادهی گسترده

فرآیند لجن فعال هوادهی گسترده یک فرآیند تصفیه بیولوژیکی فاضلاب معلق است که در آن مخلوطی از فاضلاب و لجن بیولوژیکی ، متشکل از میکروارگانیسم ها ، هم زده و هوادهی می شوند. هوا با استفاده از هوادهی پراکنده یا مکانیکی تأمین می شود. میکروارگانیسم ها کاملاً با ترکیبات آلی مخلوط می شوند و از این ماده آلی به عنوان منبع غذایی آنها استفاده می کنند.

میکروارگانیسم ها در لجن فعال هوادهی گسترده

هرچه میکروارگانیسم ها با تحریک هوا مخلوط شده و با هم مخلوط می شوند ، ارگانیسم های فرد با هم جمع می شوند (فرایندی که به عنوان لخته سازی در لجن فعال هوادهی گسترده شناخته می شود) برای تشکیل یک لکه شناسی بیولوژیکی ، یک توده فعال میکروبها به نام لجن فعال هوادهی گسترده . یک لجن فعال معمولی شامل مخازن هوادهی و شفاف سازی است. فاضلاب بطور مداوم درون مخزن هوادهی جریان می یابد ، در این مرحله از پروسه لجن فعال هوادهی گسترده هوا به منظور مخلوط کردن لجن فعال شده با فاضلاب و تأمین اکسیژن مورد نیاز ارگانیسم ها برای تجزیه ترکیبات آلی به دی اکسید کربن ، آب ، آمونیوم و زیست توده جدید سلول تزریق می شود.

کلیه سفارشات با ارسال آب شیرین کن به تهران ، کرج ، قم ، مازندران ، اصفهان ، مشهد ، تبریز ، کیش ، سمنان ، اراک ، کاشان ، بوشهر انجام می شود.

مخلوط لجن فعال و فاضلاب موجود در مخزن هوادهی ، به نام مشروب مخلوط ، حاوی انواع میکروارگانیسم های هتروتروفیک مانند باکتری ها ، تک یاخته ها ، قارچ ها و میکروارگانیسم های بزرگتری است. آلاینده مخلوط از مخزن هوادهی به شفاف کننده نهایی که لجن فعال در آن مستقر است ، جریان می یابد. لجن فعال شده از فاضلاب جدا شده و بیشتر لجن حل شده (به عنوان لجن برگشتی شناخته می شود) برای نگهداری جمعیت بالای میکروب به مخزن هوادهی برگردانده می شود.

از آنجا که لجن فعال تر از حد مورد نیاز در فرآیند تولید می شود ، برخی از لجن برگشتی جهت سیستم های لجن منحرف شده یا هدر می روند. اگر لجن بیش از حد هدر رود ، غلظت میکروارگانیسم ها در آلاینده ها مخلوط برای درمان موثر بسیار کم می شود. اگر لجن خیلی کم هدر رود ، غلظت زیادی از میکروارگانیسم ها جمع می شوند و باعث می شوند مخزن ثانویه به سیستم گیرنده سرریز شود.

برای خرید دستگاه تصفیه فاضلاب لجن فعال هوادهی گسترده با شماره 09121068506 , 02188261284 تماس بگیرید.

ارسال نظر